Impresjonizm? Czemu by nie.

Na dzisiaj mam taką propozycję. Z przytupem zamykamy serię z Clintem u Sergio. Jak napisałem w opisie, ten obraz stanowi odpowiedź dla wcześniej powstałego Rising Sun. W zasadzie powstał nam mini komiks czy mini opowieść, jak kto woli. Wolałbym jej treści nie dopowiadać. Niech obrazy mówią same za siebie. Dodam, że ich malowanie to praca żmudna, ale robiona z pasją. Co bardzo lubię, mimo tego, że obraz został dokładnie przeze mnie zaplanowany, w trakcie jego powstawania pojawiły się incydentalnie rzeczy, które zmieniły jego ostateczny wygląd. Najpierw doszło do rezygnacji z jednego koloru, co upodobniło go nieco do okładki płyty More zespołu Pink Floyd (całkowity przypadek), a potem zostawiłem fragment nieplanowanego błękitu na szyi. Uwielbiam takie rzeczy zarówno w malarstwie, rysunku, jak i muzyce. To jakby obraz malował się sam. Ja tylko reaguję na otwierające się możliwości. Od strony technicznej nie ma tu czarnego konturu komiksowego, a samo światło i kontrast. Ktoś pamięta w jakich kolorach został nakrecony np. film Oczy szeroko zamkniete? Jego (mojego obrazu) impresjonistyczny charakter dopełnia typowa dla tego nurtu (a)kompozycja. Jak u Degasa:

Jesli ktoś mysli, że to niedopełnienie (nie potrafie teraz znaleźć lepszego słowa) to wynalazek impresjonizmu to proszę zwrócić uwagę na to co kilkadziesiąt lat wcześniej namalował Goya:

PS Po chwili satysfakcji wracam do wysyłki koszulek. Jak bedzie lepsze światło postaram się poprawić reprodukcję na stronie.

tagi: film  komiks  malarstwo  western  eastwood  impresjonizm  degas  goya

17 stycznia 2022 10:39

gabriel-maciejewski @Pointblack
17 stycznia 2022 16:45

Ten pies jest wstrząsający, Łukasz Święcicki zwrócił kiedyś na niego uwagę. Ja w ogóle nie wiedziałem, że to istnieje

Pointblack @Pointblack
17 stycznia 2022 17:11

Zwróć uwagę jak wyglądał szkic tego obrazu. Wiele wyjaśnia, choć ta pusta przestrzeń robi z niego coś jeszcze głębszego.

18 stycznia 2022 11:30

Świetna praca.

Nie myślałem nigdy o tym że niedopełnienie  to wspaniały środek wyrazu, ale faktycznie tak jest.

Ja ten obraz Goi poznałem dzięki Kaczmarskiemu i jego świetnemu utworowi Sąd nad Goyą

"Korsykanin zmywa z tronów
Zabobonów ciemną ciecz
Grzebie w trzewiach wyzwolonych
Lepki od wolności miecz
Słońce się nad sierrą toczy
I osusza czaszki z łez
W nieme niebo wznosi oczy
zakopany w piachu pies"

Pointblack @Zyszko 18 stycznia 2022 11:30
18 stycznia 2022 13:05

Ciekawe. Nie znałem tego. Niedopełnienie to nie to samo co niedopracowanie. Ja najbardziej lubię dopracowane niedopełnienia ;-)

18 stycznia 2022 18:06

Trzeba mistrzowskiego warsztatu i wyczucia kompozycji, żeby niedopełnienie nie wyglądało jak niedopracowanie, więc gratulacje :)

Co do utworu - kawałki Kaczmarskiego na podstawie obrazów uważam za jego najlepsze, np.

Wiem że to nie Pańska stylistyka muzyczna, ale dla mnie to świetny przykład połączenia obrazu, tekstu i muzyki.